Daniel Synowiec i Jakub Tomalak - V Warsztaty Muzyki Liturgicznej

Drodzy Parafianie i Goście Parafii Wojskowej,

Mamy przyjemność zaprosić na V Diecezjalne Warsztaty Muzyki Liturgicznej, organizowane przez chór z Parafii Wojskowej w Skierniewicach, które odbędą się w dniach 20-22 października 2017 r.

Organizatorem warsztatów jest chór z Parafii Wojskowej, ale tym razem we współpracy z Parafią św. Stanisława w Skierniewicach, która już po raz 10. organizuje Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Warsztaty po raz pierwszy są jednym z wydarzeń TKCH. Hasło przewodnie warsztatów jest integralne z myślą przewodnią TKCH „Idźcie i głoście, nie lękajcie się”. Muzykami, którzy poprowadzą warsztaty są Daniel Synowiec i Jakub Tomalak. V edycja warsztatów została włączona w program Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Skierniewicach, a msza św. i koncert wieńczący warsztaty będzie jednocześnie zakończeniem Tygodnia.

Kultura chrześcijańska przenika wszystkie sfery życia człowieka, a dzieła rąk ludzkich inspirowane wiarą wnoszą w cywilizację wartości, które wznoszą nas ponad zwykłą codzienność. Wsparcie na takiej opoce jaką jest Bóg – Największe Piękno pozwala czerpać siły do pracy nad sobą, do doskonalenia swoich umiejętności, do tworzenia rzeczy dobrych, a przede wszystkim – daje energię do życia w dzisiejszych czasach. Kultura oparta na chrześcijańskim fundamencie ofiaruje światu dzieła piękne, które zachwycają i prowadzą ku Niebu. Szczególną rolę spełnia muzyka sakralna, utwory powstające na chwałę Pana, dające nam możliwość poczucia Boskiej Harmonii, wyobrażenia sobie zastępów anielskich śpiewających Hosanna.

W Konstytucji o liturgii świętej czytamy, że tradycja muzyczna całego Kościoła stanowi skarbiec nieocenionej wartości, wybijający się ponad inne sztuki, przede wszystkim przez to, że śpiew kościelny związany ze słowami jest nieodzowną oraz integralną częścią uroczystej liturgii.

Bóg wyznaczył nam zadanie doskonalenia się we wszystkim co robimy. Dla wielbiących Go śpiewem udział w warsztatach jest taką właśnie możliwością rozwoju. Dlatego zapraszamy wszystkich miłośników śpiewu do Skierniewic.

Doświadczenia poprzednich edycji warsztatów pozwalają nam zapewnić, że możecie znowu liczyć na najwyższą jakość treści, muzyki, ćwiczeń, ale przede wszystkim – doskonalenie techniki śpiewania, rozumienia istoty obecności grup muzycznych w świątyni, oprawy muzycznej liturgii mszy św., znaczenia artykulacji, tempa, dynamiki, brzmienia. Będzie dużo ciężkiej pracy, ale nagrodą za wysiłek będzie radość i wyjątkowe przeżycie mszy św. na zakończenie warsztatów.

Zapraszamy Was na te swoiste rekolekcje, bo nigdy dosyć doskonalenia swoich umiejętności i spotkań z pasjonatami śpiewu w Kościele!