Ula Rogala i Rafał Maciejewski - VI Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne

Szósty już raz w naszej diecezji odbędą się Warsztaty Muzyki Liturgicznej. W tym roku zapraszamy do Skierniewic w dniach 19-21 października. Od ubiegłego roku warsztaty są jednym z wydarzeń Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, który organizuje Parafia św. Stanisława w Skierniewicach.

Śpiewem chwalę Ciebie, Boże

Hasło przewodnie warsztatów „Śpiewem chwalę Ciebie, Boże” ma nas zachęcać do śpiewania wraz z aniołami i wydobycia ze słowa jego najwznioślejszego znaczenia. (Benedykt XVI). W tej pracy i ćwiczeniu prowadzić nas będą Urszula Rogala – kompozytorka i dyrygentka, jedna z założycielek Szkoły Śpiewu Liturgicznego z Warszawy i Rafał Maciejewski – baryton, wykładowca tej szkoły.

Św. Bazyli Wielki pisał, że śpiew rozpędza demony, przyciąga Aniołów Stróżów, wlewa pewność w lękach nocy i spokój pośród prac dnia. Jest ochroną dla dziecka, ozdobą młodego, ulgą starego, elementem doskonałości dla początkujących, wzlotem dla czyniących postępy, koroną dla doskonałych. Śpiew jest głosem Kościoła, niezbędną częścią jego uroczystości. Dlatego zapraszamy do Skierniewic, by podczas Warsztatów Muzyki Liturgicznej doskonalić swoje umiejętności i pogłębić zrozumienie śpiewu w liturgii.

Jak przy poprzednich edycjach, tak i teraz możecie liczyć na najwyższą jakość muzyki, ćwiczeń, ale przede wszystkim - doskonalenie techniki śpiewania, rozumienia sensu obecności grup muzycznych w świątyni, oprawy muzycznej liturgii mszy św., znaczenia artykulacji, tempa, dynamiki, brzmienia. Będzie dużo ciężkiej pracy, ale nagrodą za wysiłek będzie radość i wyjątkowe przeżycie mszy św. na zakończenie warsztatów.
Zapraszamy, by wspólnie przeżyć te swoiste rekolekcje, bo nigdy dosyć doskonalenia się i spotkań z pasjonatami śpiewu w Kościele!

Muzyka czy wychwala słowo człowieka, czy nadaje melodię Słowu Bożemu, czy też rozbrzmiewa bez słów, jest głosem serca, wzbudza ideały piękna, aspiracji do doskonałej, nie zakłóconej ludzkimi pasjami, harmonii oraz marzenie o powszechnej komunii. (Jan Paweł II).

W pierwszych dniach września udostępnimy informacje organizacyjne dotyczące warsztatów, zgłoszeń i listy pieśni.